Değerli müşterimiz;

Aşağıda yer alan maddeler müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımızın göstergesidir. Lütfen dikkatlice okuyunuz.

İade ve Değişim

Satın aldığınız ürünlerde cayma ve değişim haklarınız 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümlerine tabidir. 

Bu kapsamda, kişisel bakım ürünleri ve tekrar satılamayacak şekilde ambalajı bozulacak ürünleri satın alırken dikkatli olunuz.

Tüm ürünlerimiz üretici firma garantili, kapalı kutu ve sıfır ürünlerdir.

Siparişinizi teslim alırken kargo görevlisi eşliğinde ambalaj/içerik kontrolü yapınız. Aksi halde sorumluluk müşteriye ait olacaktır. Üründe hasar mevcut ise kargo görevlisine/servis yetkilisine rapor tutturunuz.

Kurulum esnasında üründe tespit edilen problemler için servis yetkilisine ürün değişime/iadeye uygundur raporu tutturmanız önem arz etmektedir. Rapor tutturduktan sonra bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Kurulum gerektirmeyen ürünlerde, ürünü yetkili servise ulaştırarak rapor tutturunuz.

İade ve değişim talebinde bulunacağınız ürünleri teslim almamanız, teslim aldıysanız kutusunu ve/veya ambalajını açmamanız gerekmektedir. Kutusu/ambalajı açılan ürünlerde iade ve değişim yapılmamaktadır.

Yetkili servis kurulumu gerektiren ürünleri teslim alırken mutlaka ambalaj kontrolü yapınız. Ambalajı sağlam ürünleri açmadan yetkili servisi beklemeniz gerekmektedir. Aksi halde ürün garanti dışı kalacaktır.

İadeye uygun ürünler için bizlerle iletişime geçip kargo anlaşma kodu almanız gerekmektedir. Anlaşmalı olmadığımız kargo firmaları ile gönderdiğiniz ürünler teslim alınmaz, kargo ücreti karşılanmaz ve ürün adresinize iade edilir. 

Çağrı Merkezi ve Müşteri İlişkileri

Sorularınıza haftanın 7 günü 24 saat mail ve sosyal medya hesaplarımızdan cevap verilmektedir.
Çağrı merkezimiz hafta içi 09:00-17:30 saatleri arasında, hafta sonu 09:00-12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kargo ve Teslimat

Sipariş verdiğiniz ürünler Türkiye'nin her yerine, aksi belirtilmediği sürece taahhüt edilen sürede gönderilir. Adres değişikliği taleplerinizi mail, sosyal medya hesaplarımız veya çağrı merkezimize yapabilirsiniz.

Kurulum, Nakliye ve Montaj

Ürünlerin nakliyesi Horoz Lojistik, Sürat Kargo veya Yurtiçi Kargo ile yapılmaktadır.

Teslimat, montaj gerektiren ürünlerde yetkili servise yapılmaktadır.Yetkili servis ürünü kargo veya lojistik firmasından teslim alırken koli içeriğini kontrol etmekte, eksik ve hasarlı ürünleri teslim almamaktadır. 

Ürün sorunsuz ise tarafımıza ulaşarak nakliye ve montaj çağrısı talep etmekte, sonrasında müsait olduğunuz güne randevu vererek montaj işlemini gerçekleştirmektedir.

Montaj gerektirmeyen ürünler doğrudan adresinize gönderilmektedir. Lütfen sizlere ulaşan ürünün ambalajını/içeriğini kontrol etmeden teslim almayınız. 

Faturalandırma

Faturanızın doğru basılabilmesi için;

şahıs faturalarında T.C. kimlik numaranızı,
şirket faturalarında vergi dairesi ve numarasını eksiksiz olarak bildirmeniz gerekmektedir.

Faturalarınız eposta ile gönderilmektedir. Bu sebepten e-posta adresinizi doğru ve eksiksiz bildirmeniz gerekmektedir. Siparişinizi takiben ulaşmayan faturalarınız için gereksiz(önemsiz/spam) kutunuzu kontrol ediniz.

Fatura değişiklik talepleriniz için siparişinizi takiben 7 gün içinde bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Süreyi aşmanız halinde talepleriniz dikkate alınmayacaktır.

 

Saygılarımızla,

UV Sanal Mağazacılık Ticaret ve Bilişim A.Ş.